Naxçıvan dünyanın ən qədim mədəniyyət mərkəzlərindəndir. Bu torpaqda Azərbaycan xalqının zəngin tarixi, elmi və mədəni irsi formalaşmışdır.
Ən qədim yer adlarından olan "Naxçıvan" toponimi əfsanəvi Nuh peyğəmbərlə bağlı "dünya tufanı" ilə də əlaqələndirilir. Bu el mülahizəsinə görə "Naxçıvan" sözü üç hissədən - "Nax" (Nuh), türk dillərində isim düzəldən "çı" şəkilçisindən və yer, məkan bildirən "van" toponimik formatından ibarət olub, "Nuhçuvan"-"Nuhçuların (Nuh tərəfdarlarının) məskəni", "Nuhun diyarı" deməkdir.
Naxçıvan ərazisindən arxeoloji qazıntılar zamanı əldə olunan maddi-mədəniyyət nümunələri, məşhur Gəmiqaya qayaüstü yazıları və bu ərazidəki digər abidələr Naxçıvan şəhər mədəniyyətinin 5 min ildən çox yaşı olduğunu sübut edir. Naxçıvan Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə mühüm töhfələr vermişdir. Burada böyük dövlətçilik ənənələrinin əsası qoyulmuş, X əsrdə "Naxçıvan şahlığı", XII əsrdə Azərbaycan Atabəylər dövləti yaranmış, XVIII-XIX əsrlərdə "Naxçıvan xanlığı", XX əsrin əvvəlində Araz-Türk Respublikası fəaliyyət göstərmişdir. 1918-ci ildə Naxçıvan şəhəri bir milyondan çox əhaliyə malik olan Araz-Türk Respublikasının paytaxtı olmuşdur. Azərbaycanın bu tarixi ərazisində formalaşan ən qiymətli sərvətlərdən biri də Naxçıvanın muxtariyyətidir.
Naxçıvan 1921-ci ilin martından Naxçıvan Sovet Sosialist Respublikası, 1923-cü il iyunun 16-dan Naxçıvan diyarı, 1924-cü il fevralın 9-dan Naxçıvan Muxtar Sovet Sosialist Respublikası, 1990-cı il noyabrın 17-dən isə Naxçıvan Muxtar Respublikası adlandırılmışdır. Naxçıvanın tarixi taleyi 1921-ci ildə imzalanan 2 mühüm beynəlxalq sənəddə - Moskva və Qars müqavilələrində öz əksini tapmışdır. Bu müqavilələrdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi təsdiq olunmuş, bu ərazinin toxunulmazlıq hüququ təsbit edilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası mövcudluğu, bugünkü yaşayışı və nicatı üçün 1990–93-cü illərdə ümummilli lider Heydər Əliyevin burada yaşayıb-işləməsinə, siyasi fəaliyyət göstərməsinə borcludur. 1991-ci il sentyabrın 3-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin fövqəladə sessiyasında xalqın təkidli istək və arzusu ilə Heydər Əliyev Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri vəzifəsini öhdəsinə götürdü.
1990-cı ilin noyabr ayının 17-də keçirilmiş Naxçıvan MSSR Ali Sovetinin 1-ci sessiyasının qərarı ilə "Sovet", "Sosialist" sözləri muxtar respublikanın adından çıxarıldı, Ali Sovetin adının dəyişdirilib, Ali Məclis adlandırılması qərara alındı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918-ci ildə qəbul edilmiş üçrəngli bayrağı Naxçıvan Muxtar Respublikasının bayrağı kimi qəbul olundu. Ali Məclis eyni addımın Azərbaycan Respublikasında da atılması barədə qanunvericilik təşəbbüsü ilə çıxış etdi.
1998-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yeni Konstitusiyası qəbul edilmişdir.
Naxçıvan bütün tarixi dövrlərdə Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi onun tarixi taleyini birgə yaşamışdır və yaşamaqda davam edir. Erməni işğalları nəticəsində Naxçıvanın Azərbaycanın digər torpaqlarından ayrı salınması, 20 ildən artıq bir dövrdə muxtar respublikanın ermənilər tərəfindən blokadaya alınması onu böyük çətinliklərlə üz-üzə qoymuşdur. Lakin uzun sürən ağır blokada şəraiti Naxçıvanın və naxçıvanlıların iradəsini qıra bilməmiş, əksinə daha da mətinləşdirmişdir. Məhz Naxçıvanda həyata keçirilən qətiyyətli tədbirlər nəticəsində, ermənilər Dağlıq Qarabağdakı işğalçılıq siyasətini burada reallaşdıra bilməmişlər.

Нахчыван является одним из древних культурных центров мира. На этой земле было сформировано богатая история, научно-культурное наследие азербайджанского народа. Топоним Нахчыван является одним из древних географических названий и происходит от «всемирного потопа», связанного с пророком Ноем. По этому народному поверью слово «Нахчыван» состоит из трех частей - из части «Нах» (Ной), суффикса «чы», образующее существительное и из части «ван», обозначающее «место, земля». «Нухчуван» - означает «Земля ноевцев» (сторонников Ноя), «Земля Ноя».
Материально-культурные образцы, приобретенные  в ходе археологических раскопок на территории Нахчывана, знаменитые наскальные рисунки Гямигая (петроглифы Гямигая) и другие памятники на этой земле доказывают, что городской культуре Нахчывана свыше 5000 лет.
Нахчыван внес важный вклад в историю Азербайджанской государственности. Здесь была заложена основа государственной традиции. В Х веке здесь существовало «Нахчыванское княжество», в ХII веке было создано Государство Атабеков Азербайджана, в XVIII-XIX веках «Нахчыванское ханство», в начале ХX века была провозглашена Республика Тюрк-Араз (Араксская Республика). В 1918 году Нахчыван был столицей Республики Тюрк-Араз, население которого составляла свыше 1 миллиона человек. Одна из драгоценных ценностей в этой исторической территории Азербайджана, является автономность Нахчывана.
Нахчыван была возглашена с марта 1921 года Нахчыванской Советской Социалистической Республикой, с 16 июня 1923 года Нахчыванским краем, с 9 февраля 1924 года Нахчыванской Советской Социалистической Автономной Республикой, с 17 ноября 1990 года Нахчыванской Автономной Республикой. Историческая судьба Нахчывана отразилась в двух важных международных документах- Московского и Карсского договорах, подписанных в 1921 году. В этих договорах была утверждена территория Нахчыванской Автономной Республики и статус неприкосновенности этой территории.
Нахчыванская Автономная Республика свое существование и спасение обязана общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, который в 1990-1993 годах  жил здесь  и занимался политической деятельностью. В 1921 году 3 сентября на чрезвычайной сессии Верховного Совета Нахчыванской Республики Гейдар Алиев по желанию и  требованию народа приступил к должности Председателя Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики.
На I сессии, проведенной 17 ноября 1990 года из названия Автономной Республики были изъяты слова «Советская» и «Социалистическая», было решено переименовать «Верховный Совет» в «Верховный Меджлис». Трехцветный флаг Азербайджанской Народной Республики, утвержденный в 1918 году, был принят трехцветным флагом Нахчыванской Автономной Республики. Верховный Меджлис выступил с предложением законодательства точно такого же шага в Азербайджанской Республике.
В 1998 году была принята новая Конституция Нахчыванской Автономной Республики.
Нахчыван во всех исторических периодах существовал, как неотъемленная часть Азербайджана и прожил  историческую судьбу вместе с Азербайджаном и продолжает по сей день свое сушествование.
Изоляция Нахчывана от Азербайджана в результате армянской оккупации, а также блокада, длящийся более 20 лет поставила Нахчыван перед большими трудностями. Но длительная ситуация тяжелой блокады не смогла сломить силу воли нахчыванцев, а наоборот их еще отважило. Именно в результате решительных мер, проведенных в Нахчыване, армяне здесь не смогли реализовать свою политику захвата.