Naxçıvanın qədim qadın geyimlərində adətən innabı, yaşıl, gümüşü rənglərə üstünlük verilirdi. Geyim dəstindəki rənglər ən kiçik detallara qədər dəqiqliklə və uyğun çalarlarla seçilirdi. Geyim dəstinin ayrı-ayrı elementləri güllü parçadan tikilirdisə də, mütləq tox və sakit rənglər seçilirdi. Zərif bəzəklər, zəncirələr və şah-pəsəndələrlə bəzəmək, muncuqlu tikmə, burmametallarla tikmələr və ümumiyyətlə, bütün tikmə texnikalarından istifadə etməklə hazırlanan geyimlər nə qədər zəngin və gözəl görünsə də, bütövlükdə geyim dəstləri öz ciddiliyi və ağırlığı ilə ətraf mühitlə geyimi daşıyan arasında bir sərhədə çevrilirdi. Tumanın ətəyi xüsusi zövqlə bəzədilirdi. Əsas forma gümüş və muncuqlu tikmədən istifadə edilirdi. Arxalığın və ya küləcənin də bütün tikiş xətləri boyunca zərif bəzək tikilirdi. Bu məqsədlə əsasən zəncirbəndlərdən istifadə edilirdi.
Muncuqlu tikmə texnikasından istifadə edilərkən, əsasən nəbati naxışlar işlədilirdi. Naxçıvan geyimlərinin biçimi sadədir. Qolu düz biçilirdi. Köynək və tumanın biçimi və tikiş texnologiyası başqa zonalarda olduğu  kimi idi. Təkcə arxalıq öz forması ilə nisbətən fərqlənir. Arxalığın yaxa kəsiyi çərkəndə olduğu kimidir. Arxalıq uzun olarsa (buna küləcə deyilir), beldən kəsik, qısa olarsa, çərkən kimi bütün kəsilir, amma bu zaman yanlarında kəsik və parça çıxıntısı qoyulur. Uzunqollu, qolçaqlı arxalıqların ön yaxası bir-birindən xeyli aralı olurdu ki, bu arxalığı da zəngin sinəbəndlər, sərmələr, gərdənliklər və s. ilə tamamlayırdılar. Zəngin xanımların sinə bəzəkləri çənədən belə qədər düzülürdü. Soyuq havalarda arxalığın qolunun düymələri bağlanır, üstündən küləcə geyilirdi. Qolçaq mane olmasın deyə, biləkdən üstə qatlanırdı. Elə buna görə də, qolçaq astar hissədə çox bəzəklə tikilirdi.
Naxçıvan geyimlərində əl işinin səliqəsi, müntəzəmliyi yüksək texnologiyadan xəbər verir. Azərbaycan Dövlət Tarix Muzeyində Naxçıvana aid bir neçə qadın geyim dəsti mühafizə edilir. Buradakı bəzi qadın geyimlərinin adları eyni olsa da, onlar tikişinə və bəzək ünsürlərinə görə bir-birindən fərqlənir. Arxalıq gümüşü rəngdə atlasdan tikilirdi, astarlıdır. Yanlarda 10 sm hündürlükdə çapığı və parça çıxıntısı olur. Qolları düz tikilir və uzundur. Qol ağzı və yan kəsikləri zəncirə ilə əhatələnir. Küləcə Naxçıvan zonasında geniş yayılmış mövsümi səciyyə daşıyan sırıqlı və astarlı qadın çiyin geyimidir. Qolu düz və dirsəkdən bir az aşağı, yaxası açıq biçilirdi. Bütün kənar və tikiş xətləri boyunca çox zəngin bəzədilirdi. Əsasən qalın məxmər və tafata parçalardan tikilən küləçə üst tumanın ətək bəzəyi ilə eyni cür bəzədilirdi. Bəzək üçün müxtəlif tikmə texnikalarından - güləbətin tikmə, məlimə, bafta, zəncirə, qaragöz, sərmə, muncuqlu tikmə, piləkli doldurma və s. istifadə edilirdi. Naxçıvan geyimləri içərisində müxtəlif tuman növləri olmuşdur. Tumanın ətəyinə başqa parçadan 10,5 sm enində qat payı tikilir. Tumanın ətəyi burma gümüş, zəncirə, toz muncuq və piləklə bəzədilir.
Naxçıvanda sadə pilələrdə qadınlar 2 yaylıqdan istifadə edirlər. İmkanlı ailələrdə isə alt yaylığı araxçın əvəz edirdi. Sadə ailələrdə başa bağlanan qəşbəndin (çarqatın) üstündən kəlağayı bağlanırdı. İmkanlı ailələrdə bəzəkli araxçın və ya qızıl-gümüş başlıqlardan istifadə edilirdi. Yaylıq bunlara xüsusi qiymətli baş sancağı vasitəsilə bərkidilirdi. Belə ailələrdə boğazı çox vaxt yaylıqla deyil, qızıl boğazaltının asma silsilələri ilə örtürdülər. Bu halda başlığa və ya araxçına bərkidilmiş zərif örpək sərbəst olaraq arxaya atılır. Naxçıvana aid kişi geyimləri içərisində Azərbaycanın digər zonalarında olduğu kimi arxalıq, quşqar, şalvar, çuxa, kürk, peşə səciyyəli yapıncı, dəri, keçə və müxtəlif parçalardan hazırlanan baş geyimlərindən - papaq, təskülah, börk və s. istifadə olunmuşdur.

In the ancient times, women clothes of Nakhchivan usually preferred red-brown, green, and silvery colors. The colors in the clothes were selected in detail according to their harmony. If the elements of clothes were sewed of flowery fabrics, by all means, full and gentle colors were selected. The clothes prepared of gentle designs, zanjiralar and shah-pasandalar, beady sewing, screw metals, and in general, using all sewing techniques, though were rather rich and beautiful, but to take wholly, the set of clothes made a border between the person and environment with its seriousness.
The borders of drawers were designed with special taste. Mainly silvery and beady sewing were used. All sewing lines of the jackets and kulachas were sewed with gentle designs. Mainly, laces were used for this purpose.
When used the beady sewing technique, mainly the botanic designs were used. The cut of the Nakhchivan clothes is simple. Usually the sleeves were cut straightly. The cut and sewing technology of shirts and drawers were the same with other regions. Only the arkhaligs (jacket) were differed a bit for their forms. The collar projection of the jackets is the same with the chargan. If the jacket (it is called kulacha) is long, it is cut in the waist, but if short, it is cut wholly as in charkan; however, this time, the section and fabric projection are sewed in the sides. The fore collars of the long sleeved, armlet jackets were far from each other which the distance was soluted with rich sinabands, sarmas, gardens, and others. The breast decorations of rich women were ordered from jaw to waist. In cold weather the sleeves of the arkhalig were buttoned and a kulacha was put over it. In order not to commit a problem, the armlet was rolled up from the wrist. You see, for this, the armlet was sewed with rich designs on its backside.
The neatness of a manual work and its systematism of the Nakhchivan clothes predict of high technology. Some women clothes set about Nakhchivan are defended in the Azerbaijan State History Museum. Though the names of some women clothes are the same, they are differed for their sewing and design elements. Usually, arkhalig was sewed of satiny with lining. There is a section of 10cm in the sides and fabric projection. The sleeves are sewed straight and they are long. The sleeve ends and side sections are bordered with golden lace. Kulacha is a seasonable woman shoulder clothes with stitch and lining in the territory of Nakhchivan. It was cut with a straight sleeve and a bit lower the elbow, with open breast. It was designed very rich along the side and sewing linings. The kulacha, mainly sewed of velvet and tafata fabrics, was designed the same with the sleeve of the over drawers. Different kinds of sewing techniques-gulabatin, malima, bafta, laced, garagoz, sarma, beady, scaly filling, and others were used for decoration. There were different kinds of drawers.
The sleeve of the drawers was designed with screw silver, lacy, fine beads, and scales. The women in Nakhchivan used 2 kerchiefs of simple scales. But in rich families, the skull-caps substituted the under kerchief. In simple families over the kerchief on the head a silk kerchief was put on. Usually, the designed skull-caps or gold-silver hoods were used in rich families. The head scarf was fastened with expensive hair pins to them. In the families of this category, the throat usually was covered with the suspended silsila, but not with kerchief. This time, the fine kerchief fastened to the hood or back was easily thrown backside. The following Nakhchivan male clothes were the same with other regions of Azerbaijan as: arkhalig, gushgar, trousers, chukha, sheepskin coat, felt-cloak, skin, and felt and head clothes made of different fabrics, such as caps, tashkulah, painted cap and others.