Naxçıvan Muxtar Respublikasında Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrı, Məhəmməd Tağı Sidqi adına Naxçıvan Dövlət Kukla Teatrı, Naxçıvan Dövlət Uşaq Teatrı, Naxçıvan Şəhər, Şərur, Ordubad, Babək və Şahbuz Rayon Xalq teatrları da daxil olmaqla, ümumilikdə 8 teatr fəaliyyət göstərir.
CƏLİL  MƏMMƏDQULUZADƏ  ADINA  NAXÇIVAN DÖVLƏT  MUSİQİLİ  DRAM  TEATRI
Eynalıbəy Sultanovun rəhbərliyi ilə mütərəqqi Naxçıvan ziyalılarının yaratdığı  “Müsəlman incəsənəti və dram cəmiyyəti” tərəfindən ilk dəfə 1883-cü ildə Mirzə Fətəli Axundzadənin “Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah cadigün” əsəri Hacı Nəcəf Zeynalovun evində tamaşaya qoyulmuşdur. Bu ilk tamaşa ilə Azərbaycan teatrının bir qolu olan Naxçıvan teatrının əsası qoyulmuşdur. Ardınca M.F.Axundzadənin “Molla İbrahimxəlil kimyagər”, “Lənkəran xanının vəziri”, “Hacı Qara” komediyaları, N.Vəzirovun “Müsibəti-Fəxrəddin”, Ə.Haqverdiyevin “Dağılan tifaq”, N.Nərimanovun “Nadir şah” və s. əsərləri tamaşaya qoyulmuşdur. 1922-ci ildə teatra Dövlət Dram Teatrı statusu verilib. Teatr həm romantik, həm də realist istiqamətdə tamaşalar hazırlayır. Teatrın repertuarında dünya klassiklərinin əsərləri, həmçinin musiqili əsərlər əhəmiyyətli yer tutur. Bu teatrda istedadlı aktyor və rejissorların bir neçə nəsli yetişmişdir. 1965-ci ildə teatra görkəmli ədib Cəlil Məmmədquluzadənin adı verilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 125 illik yubileyi haqqında”  2008-ci il 31 yanvar tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 125 illik yubileyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilməsi haqqında” 2008-ci il 6 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına əsasən teatrın 125 illik yubileyi geniş şəkildə qeyd olunmuşdur.
Teatrın binası müasir layihə əsasında yenidən qurularaq 2012-ci il fevralın 3-də istifadəyə verilmişdir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri,  Heydər Əliyev prospekti 26
Tel:  (+99436) 545-25-89
NAXÇIVAN  DÖVLƏT  UŞAQ  TEATRI
2006-cı ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Teatr 2006-cı ildə ilk tamaşasını göstərmişdir. Uşaq və yeniyetmələr üçün tamaşalar hazırlayır. Aktyor heyətinin əsasən uşaqlardan təşkil olunması ilə digər teatrlardan fərqlənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər-Əliyev Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzi
Tel: (+99436) 545-36-28
MƏHƏMMƏD TAĞI SİDQİ ADINA NAXÇIVAN DÖVLƏT KUKLA TEATRI
Teatr 1989-cu ildə yaradılmışdır. 2004-cü ildən Məhəmməd Tağı Sidqinin adını daşıyır. Fəaliyyəti dövründə teatrda uşaq və yeniyetmələrin milli, mənəvi-əxlaqi dəyərlər ruhunda tərbiyəsində, dünyagörüşlərinin formalaşmasında mühüm rol oynayan əsərlər səhnələşdirilmişdir. Teatr Azərbaycanın digər bölgələrində, Türkiyə Respublikası və İran İslam Respublikasının bir çox şəhərlərində qastrol səfərlərində olmuş, Tacikistan Respublikasında təşkil edilmiş Kukla Teatrları Festivalında iştirak etmişdir.

В Нахчыванской Автономной Республике действуют Нахчыванский Государственный Музыкальный Драматический Театр имени Джалила Мамедкулизаде, Нахчыванский Государственный Кукольный Театр, Нахчыванский Государственный Детский Театр, а также включая Народные Театры города Нахчыван,  Шарурского, Ордубадского, Бабекского и Шахбузского районов, в общем каличество 8 театров.
НАХЧЫВАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ МУЗЫКАЛЬНО-ДРАМАТИЧЕСКИЙ ТЕАТР ИМЕНИ ДЖАЛИЛА МАМЕДКУЛИЗАДЕ
Под руководством Эйналыбека Султанова со стороны “Мусульманского искусства и драматического общество” созданного прогрессивными интеллигентами Нахчывана, впервые в 1883 году в доме Гаджи Наджаф Зейналова было инсценировано произведение Мирзы Фатали Ахундзаде “Мюсьё Жордан и Дервиш Масталишах колдун”. Этим первым представлением была положена основа одного из ветвей Азербайджанеского театра-Нахчыванского Театра. Впоследствии были постановлены пьесы М.Ф. Ахундзаде “Молла Ибрагимхалил алхимик”, “Визирь Ленкоранского ханства”, “Хаджи Гара” (Приключения скрячи), Н.Визирова “Мусибети-Фахреддин” (Горесть Фахреддина), А. Хагвердиева “Дагылан тифаг”, Н. Нариманова “Надир шах”. В 1922 году театру был присвоен статус Государственного Драматического Театра. Театр готовит спектакли как в романтическом, так и в реалистическом напревлении. И репертуаре театра значительное место занимает произведения мировых классиков, также музыкальные произведения. В этом театре вырасло целое поколение талантливых актёров и режиссоров. В 1965 году театр был   назван именем видного писателя Джалила Мамедкулизаде.
Соответственно Указу Президента Азербайджанской Республики датированный 31 января 2008 года “О 125-летнем юбилее Нахчыванского Государственного Музыкального Драматического Театра имени Джалила Мамедкулизаде и согласио Плану Мероприятий”, утверждённый по Указу от 6 февраля 2008 года Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автонамной Республики Васиф Талыбова “Опроведении125-летнего юбилея Нахчыванского Государственного Музыкального Драматического Театра имени Джалила Мамедкулизаде” 125 летне театра было широко отмечено.
Здание театра на основе современного проекта было залаво перестроенои был открыт 3 февраля 2012 года.
Адрес:  город Нахчыван, проспект Гейдара Алиева, 26
Тел:   (+99436)  545-25-89
НАХЧЫВАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ДЕТСКИЙ ТЕАТР
Был создал в 2006 году по Указу Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автонамной Республики. Театр показал своё первое представление в 2006 году. Готовит спектакли для детей и подростков. Отмечается от других театров формированием актёрского состава в основиом из детей.
Адрес:   город Нахчыван, Детский-Юношеский Творческий Центр Гейдара Алиева
Тел:    (+99436) 545-36-28
НАХЧЫВАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КУКОЛЬНЫЙ ТЕАТР ИМЕНИИ МУХАММЕД ТАГИ СИДГИ
Театр был создал в 1989 году. С 2004 года носит название Мухаммед Таги Сидги. В период действования в театре поставлены произведения, игралацие важную роль в воспиталии национальном, духовно-моральиом духе детей и подростков, а также в формировании их мировозрения. Театр был на гастролях в других регионов Азербайджана во многих городах Турции и Иранкой Исламской Республики, принял учфсеие в Фестивалях Куколный Театров, организованных Таджикистаном.