Tələbələr təcrübə müddətində Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalareyasında olmuşlar
Muxtar respublikada sənətkarların yaratdıqları əl işlərinin qorunub saxlanılması, onların yerli və xarici qonaqlara nümayiş etdirilməsi diqqətdə saxlanılır. Məhz bu cür məkanlardan biri muxtar respublikada fəaliyyət göstərən Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyasıdır ki, burada müxtəlif rəssamların rəsmləri buraya gələn qonaqlara nümayiş etdirilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamenti tərəfindən tərtib edilmiş qrafikə uyğun olaraq 17 mart 2023-cü il tarixdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Turizm və otelçilik” ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələrinin rəssamların əl işləri ilə tanış olmaları məqsədilə Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyasına ekskursiyası təşkil olunmuşdur.
Ekskursiya zamanı tələbələrə Heydər Əliyev Sarayında muzeytipli müəssisə kimi fəaliyyət göstərən Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyası haqqında məlumat verilmişdir. Bildirmişdir ki, 1981-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan qalereyanın əsas məqsədi rəssamların əl işlərinin qorunub saxlanması, eyni zamanda gələcək nəsillərə çatdırılmasından ibarətdir.
Vurğulanıb ki, qalereyanın fondunda 150-dən çox rəssamın 500-ə yaxın əsəri mövcuddur və ekspozisiyada görkəmli fırça ustalarının mənzərə, kompozisiya və müxtəlif janrlarda çəkilmiş dəyərli rəsm əsərləri nümayiş olunur.
Heydər Əliyev Sarayında yerləşən Miniatür Kitab Muzeyində tələbələrə məlumat verilib ki, miniatür kitab kolleksiyalarının müəllifi Azərbaycanın Əməkdar Mədəniyyət işçisi, filoloq, miniatür Zərifə Salahovadır. Onun müəllifi olduğu kolleksiya 2015-ci ildə “Ginnesin rekordları kitabı”na düşüb. Vurğulanıb ki, Miniatür Kitab Muzeyi ölkəmizdə III filial kimi fəaliyyət göstərir. Diqqətə çatdırılıb ki, 1086 nüsxə miniatür kitabın nümayiş olunduğu muzeydə müxtəlif kitablar, foto və diplomlar sərgilənir. Burada həmçinin ölkədə nəşr edilən mini, nadir və dini miniatürlər nümayiş etdirilir.
Bildirilib ki, yerli sakinlərlə yanaşı, muxtar respublikamıza ölkəmizin digər bölgələrindən üz tutan qonaqlar, eləcə də xarici turistlər də qalereyanı böyük maraqla ziyarət edirlər.

Students visited the Nakhchivan State Art Gallery during their internship
In the autonomous republic, the preservation of handicrafts created by artists and their demonstration to local and foreign guests is in the center of attention. One of these places is the Nakhchivan State Painting Gallery, which operates in the autonomous republic, where pictures of various artists are displayed to visitors.
In accordance with the schedule drawn up by the Department of Tourism of the Nakhchivan Autonomous Republic, on March 17, 2023, an excursion to the Nakhchivan State Art Gallery was organized for the fourth-year students of the Nakhchivan State University majoring in "Tourism and Hotel Management" to familiarize themselves with the handiwork of artists.
During the excursion, the students were informed about the Nakhchivan State Art Gallery, which operates as a museum-type institution in the Heydar Aliyev Palace. It was stated that the main goal of the gallery, which was created in 1981 on the initiative of the Great Leader Heydar Aliyev, is to preserve the artists' handiwork, and at the same time to pass it on to future generations. It was emphasized that there are up to 500 works of more than 150 artists in the fund of the gallery, and valuable works of landscape, composition and various genres of outstanding brush masters are displayed in the exposition.
At the Miniature Book Museum located in the Heydar Aliyev Palace, the students were informed that the author of the miniature book collections is the Honored Culture Worker of Azerbaijan, philologist, miniaturist Zarifa Salahova. The collection authored by her was included in the "Guinness Book of Records" in 2015. It was emphasized that the Miniature Book Museum operates as the III branch in our country. It was brought to attention that various books, photos and diplomas are exhibited in the museum where 1086 copies of miniature books are exhibited. It also displays small, rare and religious miniatures published in the country.
It was reported that in addition to local residents, visitors to our autonomous republic from other regions of our country, as well as foreign tourists, visit the gallery with great interest.